Uusi Stratuksen omistaja ilmoittautuu On se hieno peli. Varustelu on vaan sen verran perusmalli että keskuslukituksen kaukosäätö puuttuu. Onko joku asennellut tarvikekauko-ohjainta Stratukseen? Miten onnistuu helpoiten? Missähän keskuslukituksen boksi sijaitsee?
Ohjaus boxia ei tarvitse olla/tai löytää jos ovissa on sähkömoottorit kytket vaan kuljettajan ovessa oleviin johtoihin.
Nii ja asennusohjeet tulee yleensä tarvike boxin mukana
Chrysler Sebring LX 2,7 V6 vm. 2002 (isännän)
Chrysler voyager LX 3.3 V6 vm. 2007 (emännän)
Chrysler Neon 2,0 Vm. 2001 (ex)
Chrysler Grand Voyager LX 3,3 V6 vm.1996 (EX)
Kiitos vastauksesta. Jotenkin vierastan ajatusta asentaa boksia oven sisälle. No ovien lukkojen ja keskuslukituksen napit menevät kojelaudan päässä olevaan boksiin. Katselen miten sinne saisi asennettua ja jos/kun saan sen toimimaan niin laitan tännekin tiedon asiasta.
No niin, tämä tuli tutkittua. Ohjaus on toteutettu sen verran eksoottisesti että tarvikekaukosäätöä ei ole helppo toteuttaa. Periaattessa tarvikeboksi pitäisi kytkeä avaus- ja sulkemispulssin antaviin johtoihin mutta Stratuksessa ohjaus on toteutettu yhdellä johdolla. Kytkimessä on neljä johtoa mutta vain yksi menee ohjausboksille. Ohjaus tapahtuu kojelaudan päässä olevasta sulakerasian kanssa yhtä osaa olevassa BCM moduulissa. Sieltä löytyy joka moottorin ja katkaisijoiden johdot.
Jos kaukosäädön haluaisi toimimaan niin helpoin olisi poistaa alkuperäinen keskuslukitus käytöstä kokonaan ja korvata tarvikesarjalla.